2016 Hawaii
Broadwater Dragons 2016 Hawaiian Dragon Boat Festival , Oahu, Honululu
2016 Nationals Adelaide
2015 Taipei
Nationals 2014 (Kawana, QLD)
Gold - Junior Open 10s 500m
Gold - Junior Open 10s 200m
Gold - Junior Mixed 10s 200m
Silver - Junior Mixed 10s 500m
Bronze - Senior B Mixed 10s 500m
Silver/Bronze - Senior B Open 10s 500m
Bronze - Senior B Mixed 10s 200m
Bronze - Senior B Open 10s 200m
States 2014 (Kawana, QLD)
Gold - Senior B Mixed 10s 200m
Gold - Premier Mixed 10s 200m
Gold - Junior Mixed 10s 200m
Gold - Junior Opens 10s 200m
Silver - Senior B Open 10s 200m
Bronze - Premier Women 10s 200m
Bronze - Premier Women 10s 200m
Bronze - Premier Open 20s 200m
Bronze - Premier Open 20s 2K
Nationals 2013 (Sydney, NSW)
Gold - Grand Masters Mixed 10s 200m
Gold - Grand Masters Mixed 10s 500m
Silver - Masters Mixed 10s 200m
Silver - Premier Ladies 10s 500m
Silver - Premier Open 10s 500m
Bronze - Masters Mixed 10s 500m
Bronze - Premier Ladies 10s 500m Trans Tasman Cup
Bronze - Premier Open 10s 500m Trans Tasman Cup
2012 World Club Crew HK Champions
Grand Masters Mixed 10s 500m World Champions
Grand Masters Mixed 10s 200m World Champions
Grand Masters Mixed 10s 200m World Champions
Broadwater Dragons 2012 Club Crew Representative Team
Back Row (L to R)):Yu Yan, Helen Hills, Irene Ward (Sweep), Sue Tragenza-Kiowski, Rob Stone, Fiona Hamwood, Peter Bell, Michael Davies, John Forrester, Odette Roberts, Dougal Cumming Thom(Sweep), Mark Mackenzie, Cherly Forrester (Sweep)
Middle Row (L to R)):Michelle (Manager), Paula Cronin, Sue Roughead, Micah Roberts (Head Coach), Jayne Moore (Coach), Georgina Bailey (Coach), Paul Tyack (Coach), Brenda Cumming Thom, Deborah Sirach, Roze Johnson,
Front Row (L to R)):Carly Mills, Donna Davies, Denise Roberts
Not Present: Constantine Tsakmakis, Paul Kluntentreter, Michelle Visini, Perine Visini
Back Row (L to R)):Yu Yan, Helen Hills, Irene Ward (Sweep), Sue Tragenza-Kiowski, Rob Stone, Fiona Hamwood, Peter Bell, Michael Davies, John Forrester, Odette Roberts, Dougal Cumming Thom(Sweep), Mark Mackenzie, Cherly Forrester (Sweep)
Middle Row (L to R)):Michelle (Manager), Paula Cronin, Sue Roughead, Micah Roberts (Head Coach), Jayne Moore (Coach), Georgina Bailey (Coach), Paul Tyack (Coach), Brenda Cumming Thom, Deborah Sirach, Roze Johnson,
Front Row (L to R)):Carly Mills, Donna Davies, Denise Roberts
Not Present: Constantine Tsakmakis, Paul Kluntentreter, Michelle Visini, Perine Visini
Nationals 2012 (Melbourne)
Silver - Premier Women's 10s 500m
Bronze - Premier Women’s 10s 500m
Bronze - Premier Mixed 10s 200m
Silver - Premier Women's 10s 500m
Bronze - Premier Women’s 10s 500m
Bronze - Premier Mixed 10s 200m
2011
Nationals 2011 (Canberra)
Silver - Masters Mixed 2k
Silver - Grand Masters Mixed 10s 500m
Qualified for World Club Crew Championships in Hong Kong, 2012.
Silver - Masters Mixed 2k
Silver - Grand Masters Mixed 10s 500m
Qualified for World Club Crew Championships in Hong Kong, 2012.
2010
World Club Crew Championships 2010 (Macau)
Bronze- Premier Mixed 2000m
Bronze- Premier Mixed 2000m
Broadwater Dragons 2010 Club Crew Representative Team
Back Row (L to R):Heather Steel, Richard Green, Beau Tahepi (Assistant Coach), Sylvia Nugent(Assistant Coach), Brett Nugent, Dion Jarvis, Ben Green
Third Row (L to R): Courtney Butcher, Koren Brown, Dianne Mitchell, Krystal Robbins, Glorie Mako, Odette Roberts, Juliet Griffths, John Naronha, Jacqui Turner, Shannon Richards-Green, Leone, Paul Jarvis (Head Coach)
Second Row (L to R):Virginia Ireland, Talor Yalden , Andrew Tremelling, Kerryn Nicoloff, Micah Roberts, Michael Skinner, Dougal Cumin Thorn,
Front Row (L to R): Karen Jarvis (Sweep), Shauna Hughes, Brenda Cumin Thorn, Lee Abrams, Jayne Moore, Rikki Lee Green, Juanita Paku,
Back Row (L to R):Heather Steel, Richard Green, Beau Tahepi (Assistant Coach), Sylvia Nugent(Assistant Coach), Brett Nugent, Dion Jarvis, Ben Green
Third Row (L to R): Courtney Butcher, Koren Brown, Dianne Mitchell, Krystal Robbins, Glorie Mako, Odette Roberts, Juliet Griffths, John Naronha, Jacqui Turner, Shannon Richards-Green, Leone, Paul Jarvis (Head Coach)
Second Row (L to R):Virginia Ireland, Talor Yalden , Andrew Tremelling, Kerryn Nicoloff, Micah Roberts, Michael Skinner, Dougal Cumin Thorn,
Front Row (L to R): Karen Jarvis (Sweep), Shauna Hughes, Brenda Cumin Thorn, Lee Abrams, Jayne Moore, Rikki Lee Green, Juanita Paku,
Nationals 2010 (Adelaide)
Silver - Juniors 200m
Silver - Juniors 500m
Bronze - Premier Women 200m
Bronze - Premier Womens 200m
Bronze - Premier Mixed
Qualified for World Club Crew Championships in Macau, 2010.
Silver - Juniors 200m
Silver - Juniors 500m
Bronze - Premier Women 200m
Bronze - Premier Womens 200m
Bronze - Premier Mixed
Qualified for World Club Crew Championships in Macau, 2010.
2009
Nationals 2009 (Kawana)
Silver - Premier Men’s 2000m
Bronze - Premier Women’s 2000m
Silver - Juniors 200m
Silver - Juniors 500m
Silver - Premier Men’s 2000m
Bronze - Premier Women’s 2000m
Silver - Juniors 200m
Silver - Juniors 500m
State Titles 2009 (Kawana)
Premier Mixed, Gold – 2000m
Premier Mixed, Gold – 2000m
2008
World Club Crew Championships 2008 (Penang)
Premier Mixed 2000m - 7th Place
Premier Mixed 2000m - 7th Place
Broadwater Dragons 2008 Club Crew Representative Team
Back Row (L to R): Paul Tyack, Jonathan, Brian Welch, Paul Jarvis (Head Coach), Beau Tahapei, Corey Phillips, Dion Jarvis, Micah Roberts
Third Row(L to R): Ayron Judais , Brent Nugent, Shane Paku, Brody Jarvis, James Hotere, John Noronha, Odette Roberts
Second Row (L to R): Bronwyn Hotere, McKenzie Nahona, Sylvia Nugent, Madelon Grieve, Irene Warren, , Karen Jarvis (Sweep)
Front Row (L to R): Leonie, Jayne Moore, Juilet Griffiths, Joan Krozen, Narelle Freeman, Juanita Paku
Back Row (L to R): Paul Tyack, Jonathan, Brian Welch, Paul Jarvis (Head Coach), Beau Tahapei, Corey Phillips, Dion Jarvis, Micah Roberts
Third Row(L to R): Ayron Judais , Brent Nugent, Shane Paku, Brody Jarvis, James Hotere, John Noronha, Odette Roberts
Second Row (L to R): Bronwyn Hotere, McKenzie Nahona, Sylvia Nugent, Madelon Grieve, Irene Warren, , Karen Jarvis (Sweep)
Front Row (L to R): Leonie, Jayne Moore, Juilet Griffiths, Joan Krozen, Narelle Freeman, Juanita Paku
Nationals 2008 (Perth)
Bronze - Premier Mixed 2000m
Bronze - Premier Mixed 500m
Bronze - Premier Mixed 2000m
Bronze - Premier Mixed 500m